یبوست می‌تواند شانس ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش دهد

یبوست می‌تواند شانس ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش دهد

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به بیماری کلیوی در افراد مبتلا به یبوست بیشتر از دیگران است. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده است.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به بیماری کلیوی در افراد مبتلا به یبوست بیشتر از دیگران است. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده است.


محققان دانشگاه تنسی که مسئولیت این مطالعه را بر عهده داشته‌اند، براساس یافته‌های‌شان نتیجه گرفتند که درمان بیماری‌های کلیوی یا پیشگیری از ابتلا به آن‌ها، با مدیریت و کنترل مشکل یبوست امکان‌پذیر است.در این مطالعه، پرونده‌های پزشکی مربوط به ۳.۵ میلیون نفر از آمریکایی‌های دارای عملکرد طبیعی کلیه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.


یافته‌های نهایی نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به بیماری کلیوی مزمن در افراد مبتلا به یبوست، ۱۳ درصد بیشتر از دیگران است. حتی احتمال مواجه شدن با نارسایی کلیه در افراد مبتلا به یبوست، به ۹ درصد بیشتر از دیگران می‌رسد. این خطرات برای افرادی که با یبوست شدید مواجه هستند، بیشتر هم می‌شوند.
با این‌حال، ‌محققان تاکید می‌کنند که یبوست مستقیما باعث ابتلا به بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه نمی‌شود و این مطالعه هم چنین رابطه‌ای را به اثبات نمی‌رساند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=10412

افزودن نظر