سیگار کشیدن می‌تواند داروهای بیماری‌های کلیوی را کم‌اثر کند

سیگار کشیدن می‌تواند داروهای بیماری‌های کلیوی را کم‌اثر کند

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن می‌تواند اثربخشی داروهایی که در طول مراحل اولیه بیماری مزمن کلیوی مصرف می‌شوند را کاهش بدهد.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن می‌تواند اثربخشی داروهایی که در طول مراحل اولیه بیماری مزمن کلیوی مصرف می‌شوند را کاهش بدهد. گزارشی از این مطالعه در آخرین کنفرانس انجمن نفرولوژی آمریکا ارائه شده است.


محققان در این مطالعه، دو گروه ۱۰۸ نفره را بررسی کردند که همگی در مراحل اولیه ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی از مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین استفاده می‌کردند. گروه اول از بیمارانی تشکیل می‌شد که سیگار می‌کشیدند و گروه دوم از بیماران غیرسیگاری. همه بیماران سیگاری در برنامه ترک سیگار شرکت کردند و درنهایت ۲۵ نفرشان توانستند سیگار را ترک کنند.


وقتی که وضعیت این بیماران به‌مدت ۵ سال مورد پیگیری قرار گرفت، محققان متوجه شدند که عملکرد کلیوی در بیماران سیگاری نسبت به بیماران دیگر خیلی سریع‌تر دچار مشکل شده است. علاوه بر این، نشانه‌هایی در بیماران سیگاری مشاهده شد که نشان می‌دادند داروها از کلیه‌های این بیماران محافظت نمی‌کنند. به نظر محققان، این مشکل به استرس اکسیداتیو ناشی از سیگار کشیدن ارتباط دارد.
محققان معتقدند که بیماران کلیوی برای جلوگیری از بروز این مشکلات باید عادت سیگار کشیدن را هرچه زودتر ترک کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=10475

افزودن نظر