احتمال ابتلا به آلزایمر با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا/ آلودگی هوا مغزمان را پیر می‌کند
۱۹ بهمن ۱۳۹۵

احتمال ابتلا به آلزایمر با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا/ آلودگی هوا مغزمان را پیر می‌کند

گروهی از محققان اعلام کردند که آلودگی هوا می‌تواند باعث مشکلاتی فراتر از ابتلا به بیماری‌های ریوی شود. مطالعه آنان نشان می‌دهد که اگر ذرات ریز موجود در هوا از دود نیروگاه‌ها و خودروها تشکیل شده باشند، می‌توانند به مغز آسیب بزنند و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش بدهند.


گروهی از محققان اعلام کردند که آلودگی هوا می‌تواند باعث مشکلاتی فراتر از ابتلا به بیماری‌های ریوی شود. مطالعه آنان نشان می‌دهد که اگر ذرات ریز موجود در هوا از دود نیروگاه‌ها و خودروها تشکیل شده باشند، می‌توانند به مغز آسیب بزنند و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش بدهند. گزارشی از این مطالعه در Translational Psychiatry منتشر شده است.


به‌گفته محققان، اگرچه ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری آلزایمر در سال‌های اخیر مطرح شده است، اما شواهد ما نشان می‌دهند که آلودگی هوا (حتی ناشی از دود سیگار) برای پیری مغز خطرناک است.آنان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ نفر از زنان آمریکایی ۶۵ تا ۷۰ ساله را بررسی کردند که هیچ کدام از آنان در زمان شروع مطالعه به زوال عقل مبتلا نبودند. 

 

بیشتر بخوانید: معرفی ماسک های استاندارد در آلودگی هوا

 

بعد از در نظر گرفتن عواملی مانند نژاد، قومیت سبک زندگی و وضعیت سلامت، محققان دریافتند که زندگی کردن در مناطق آلوده، خطر ابتلا به زوال شناختی را ۸۱ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این، آنان متوجه شدند که زندگی کردن در هوای آلوده با افزایش ۹۲ درصدی خطر ابتلا به زوال عقل، خصوصا بیماری آلزایمر، مرتبط است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=11186

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر