از دست دادن حس بویایی، شانس ابتلا به زوال را افزایش می‌دهد!

از دست دادن حس بویایی، شانس ابتلا به زوال را افزایش می‌دهد!

از دست دادن بویایی، از نشانه‌های مهمی است که وجود مشکل و آسیب جدی را در بدن به ما اطلاع می‌دهد. با این‌حال، آزمایش بویایی ساده‌ای که ما طراحی کرده‌ایم، می‌تواند شیوه سریع و ارزانی برای تشخیص افراد در معرض خطر باشد.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که از دست دادن حس بویایی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه ابتلا به زوال عقل باشد. محققان می‌گویند که این یافته مهم ثابت می‌کند که حس بویایی تا چه اندازه با عملکرد مغز و سلامت آن مرتبط است. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Geriatrics Society منتشر شده است.

محققان دانشگاه شیکاگو در این مطالعه، توانایی بویایی حدود ۳ هزار نفر از افراد ۵۷ تا ۸۵ ساله را مورد بررسی قرار دادند و از آنان خواستند تا از قوه بویایی خودشان برای تشخیص ۵ بوی واضح مانند نعناع، ماهی، پرتقال، گل رز و چرم کمک بگیرند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که با گذشت ۵ سال از این آزمایش، افرادی که دیگر نتوانستند بوی مورد نظر را تشخیص دهند، به بیماری زوال عقل مبتلا شدند. نکته دیگر این‌که فقط ۸۰ درصد از این افراد قبل از گذشت ۵ سال می‌توانستند یک یا دو عطر اصلی از این عطرهای پنج‌گانه را تشخیص بدهند.

پروفسور جیان پینتو (از اعضای دانشگاه شیکاگو و مسئول مطالعه) می‌گوید: «از دست دادن بویایی، از نشانه‌های مهمی است که وجود مشکل و آسیب جدی را در بدن به ما اطلاع می‌دهد. با این‌حال، آزمایش بویایی ساده‌ای که ما طراحی کرده‌ایم، می‌تواند شیوه سریع و ارزانی برای تشخیص افراد در معرض خطر باشد. ما فکر می‌کنیم که اختلال در توانایی بویایی به‌طور خاص و در عملکرد حسی به‌طور وسیع‌تر و کلی‌تر، می‌تواند از نشانه‌های مهم و اولیه‌ای باشد که خطر ابتلا به زوال عقل را به ما نشان می‌دهد». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=12755

افزودن نظر