آشنایی با دما و شرایط مناسب برای نگهداری از میوه‌ها و سبزی‌ها در یخچال و فریزر
۱۸ مهر ۱۳۹۶

آشنایی با دما و شرایط مناسب برای نگهداری از میوه‌ها و سبزی‌ها در یخچال و فریزر

میوه‌ها و سبزی‌های نرسیده را اصلا نباید در فریزر قرار بدهید، چون بعد از خارج کردن آن میوه یا سبزی از فریزر، دیگر روند رشد و رسیدنش به‌درستی پیش نمی‌رود.


میوه‌ها و سبزی‌های مختلف به شیوه‌های متفاوتی برای نگهداری نیاز دارند و درنتیجه نمی‌توان یک روش ثابت را برای نگهداری همه آن‌ها توصیه کرد. با این‌حال، این شیوه‌های نگهداری به‌طور کلی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: نگهداری در یخچال و نگهداری در فریزر. البته بعضی از سبزی‌ها و میوه‌ها را هم می‌توان بیرون از یخچال نگهداری کرد. در ادامه با جزئیات مربوط به هر کدام از این شیوه‌ها آشنا می‌شویم.

نگهداری در یخچال

براساس گزارشی که متخصصان Cornell Cooperative Extension Center ارائه کرده‌اند، سبزی‌ها به‌طور کلی باید طبق یکی از ۴ شیوه زیر نگهداری شوند:

-        در سرما (۳۲ تا ۳۹ درجه فارنهایت) و ذخیره‌سازی مرطوب

-        در سرما (۴۰ تا ۵۰ درجه فارنهایت) و ذخیره‌سازی مرطوب

-        در سرما (۳۲ تا ۳۹ درجه فارنهایت) و ذخیره‌سازی خشک

-        در گرما (۵۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت) و ذخیره‌سازی خشک

این متخصصان معتقدند که دمای یخچال باید در حدود ۳۴ درجه فارنهایت حفظ شود. به‌علاوه، بهترین قسمت یخچال برای نگهداری مطلوب از سبزی‌ها نیز محفظه کشویی crisper است که به‌طور خاص برای همین منظور طراحی می‌شود. این کشوهای کاربردی اکثرا در پایین‌ترین قسمت یخچال قرار می‌گیرند. کشوهای crisper معمولا کنترل رطوبت مجزایی دارند، اما شما هم باید سبزی‌ها را در دما و رطوبت مطلوب برای آن‌ها نگهداری کنید و این دو فاکتور مهم را در نگهداری از این مواد غذایی نادیده نگیرید.

محصولاتی که باید در سرما و به‌صورت مرطوب ذخیره‌سازی شوند:

-        سیب

-        کلم بروکلی

-        هویج

-        کاهو

-        بادمجان

محصولاتی که باید در سرما و به‌صورت خشک ذخیره‌سازی شوند:

-        سیر

-        پیاز

محصولاتی که باید در گرما و به‌صورت خشک ذخیره‌سازی شوند:

-        فلفل تند

-        کدو تنبل

-        کدو حلوایی

-        سیب‌زمینی شیرین

به‌خاطر ایمنی غذایی، شما باید هر میوه یا سبزی شسته‌شده و برش‌خورده را همواره در یخچال یا فریزر بگذارید. درواقع،‌ سبزی‌ها و میوه‌های شسته‌شده و برش‌خورده باید در کیسه‌های پلاستیکی یا ظرف‌های دردار محکم نگهداری شوند تا تازگی‌شان حفظ شود و البته با هوا نیز تماس پیدا نکنند.

علاوه بر این‌ها، همیشه میوه‌ها و سبزی‌ها را جدا از گوشت‌های خام و محصولات لبنی نگهداری کنید تا مانع از انتقال باکتری‌های آلوده بین این دو نوع از مواد غذایی شوید. جدی نگرفتن این جداسازی مهم می‌تواند خطر انتقال باکتری‌های خطرناک را افزایش بدهد.

نگهداری در فریزر

تقریبا همه میوه‌ها و سبزی‌ها را می‌توان در فریزر نگهداری کرد. البته فریزر می‌تواند بافت بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها را تغییر بدهد،‌ اما معمولا طعم، مواد مغذی و فواید آن‌ها را حفظ می‌کند. فریز کردن، یکی از بهترین شیوه‌ها برای ذخیره‌سازی میوه‌ها و سبزی‌های فصلی در ماه‌های دیگر سال است، مخصوصا اگر قصد داشته باشید که محصول مورد نظر را به‌صورت پخته‌شده یا در قالب اسموتی‌ها مصرف کنید.

البته فریز کردن صحیح میوه‌ها و سبزی‌ها، یعنی قرار دادن این مواد غذایی در ظرف‌های درداری که از نفوذ هوا جلوگیری می‌کنند. در غیر این صورت، نمی‌توان کیفیت سبزی‌ها و میوه‌ها را تضمین کرد. به‌علاوه، میوه‌ها و سبزی‌های نرسیده را اصلا نباید در فریزر قرار بدهید، چون بعد از خارج کردن آن میوه یا سبزی از فریزر، دیگر روند رشد و رسیدنش به‌درستی پیش نمی‌رود. ضمن این‌که سبزی‌های برگداری مانند کاهو که باید خام خورده شوند را نباید در فریزر نگهداری کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=12767

افزودن نظر