بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به سنگ کلیه

بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به سنگ کلیه

اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید یا می‌خواهید که از شکل‌گیری سنگ‌ کلیه جلوگیری کنید، استفاده از جو دوسر تصفیه‌نشده را به‌عنوان صبحانه به شما توصیه می‌کنیم.


سبزی‌های تازه به‌علت داشتن فیبر زیاد،‌ جزو ترکیبات غذایی مهمی هستند که در روند عبور دادن سنگ‌های کلیه به بدن کمک می‌کنند. نخود فرنگی، کدو تنبل، کدو حلوایی، گل‌کلم، کلم، شلغم و گوجه‌فرنگی، بهترین سبزی‌ها برای این کار محسوب می‌شوند. استفاده از این سبزی‌ها، چه در قالب سالادهای خام و تازه و چه در قالب سبزیجات بخارپز،‌ برای پاک‌سازی بدن مفید است و کلیه‌ها را طوری تمیز می‌کند که عملکرد موثر و بهتر آن‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. سبزی‌های سرشار از کلروفیل نیز از اهمیت زیادی در این زمینه برخوردار هستند. مهم‌ترین این سبزی‌ها عبارت‌اند از مارچوبه، جفعری و علف گندم.

میوه‌های تازه

میوه‌های تازه برای کمک‌رسانی به بدن در زمینه پاک‌سازی عناصر زائد و عبور دادن سنگ‌های کلیه به بیرون از بدن واقعا ضروری هستند. انگور، هلو، گلابی، آناناس، انواع لیموها، پاپایا، گوآوا و کرن‌بری، میوه‌هایی‌اند که ترکیبات مهمی دارند و اسیدهای دخیل در تشکیل سنگ‌های کلیه را تجزیه می‌کند.

هندوانه نیز یکی از بهترین میوه‌ها از این منظر محسوب می‌شود که سم‌زدایی از بدن را به‌خوبی انجام می‌دهد. استفاده از آب ساده همراه با آب لیموی تازه قبل از هر وعده غذایی نیز، راه دیگری برای سم‌زدایی بدن است. از آن‌جایی که این ترکیب حاوی مقدار زیادی از ترکیبات قلیایی است، حل شدن سنگ‌های کلیوی اسیدی را راحت‌تر می‌کند.

فیبر

مواد غذایی سرشار از فیبر به حذف سموم مختلف از بدن کمک می‌کنند و همچنین در روند دفع کلسیم اضافی، اگزالات و دیگر اسیدهای موثر در تشکیل سنگ‌های کلیوی به بدن کمک می‌رسانند. اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید یا می‌خواهید که از شکل‌گیری سنگ‌ کلیه جلوگیری کنید، استفاده از جو دوسر تصفیه‌نشده را به‌عنوان صبحانه به شما توصیه می‌کنیم.

گیاهان

گیاهان مختلفی وجود دارند که برای عملکرد مناسب کلیه‌ها مفید هستند و به حل شدن سنگ‌های کلیوی در بدن کمک می‌رسانند. مهم‌ترین این گیاهان عبارت‌اند از گزنه، بیربری و ریحان. برگ‌های تازه ریحان، این قابلیت را دارند که کلیه‌ها را تقویت کنند. شما می‌توانید ریحان را با عسل و مقداری آب مخلوط کنید تا نوشیدنی مفید و جذابی داشته باشید.

آب

هرچه آب خالص‌تر و مرغوب‌تری بنوشید، شانس دفع سنگ‌های کلیه را بیشتر می‌کنید. محققان می‌گویند که حداقل آب مورد نیاز شما ۲ لیتر در روز است. به‌علاوه، بعضی از موارد ابتلا به سنگ کلیه نیز به‌علت کم‌آب شدن بدن اتفاق می‌افتند. بنابراین، بهره‌گیری از فواید آب خالص و مرغوب واقعا می‌تواند شما را از ابتلا به سنگ کلیه دور نگه دارد.

نکته مهم

سعی کنید که فقط میوه‌ها و سبزی‌های ارگانیک را انتخاب کنید. از این طریق اجازه نمی‌دهید که سموم حاصل ‌شده از آفت‌کش‌ها و دیگر آلاینده‌ها شما را بیمار کنند یا باعث تشدید سنگ کلیه شوند.

هشدار

افراد مبتلا به سنگ کلیه نباید در دریافت کلسیم زیاده‌روی کنند. البته بخش عمده این نگرانی به مصرف مکمل‌های کلسیم برمی‌گردد، نه به کلسیم موجود در مواد غذایی. پس بهتر است که در این مورد حتما براساس نظر پزشک عمل کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=13056

افزودن نظر