بدترین مواد غذایی برای مغز کدامند؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۶

بدترین مواد غذایی برای مغز کدامند؟

مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده اساسا میزان زیادی از قندها، چربی‌ها و نمک را به بدن می‌رسانند. این مواد غذایی شامل چیپس‌ها، شیرینی‌ها، نودل، ذرت بوداده صنعتی، سس‌های صنعتی و غذاهای آماده هستند. مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده همان خوراکی‌هایی هستند که باعث افزایش وزن می‌شوند و از این طریق به مغز آسیب می‌رسانند.


نوشیدنی‌های شیرین 


نوشیدنی‌های شیرین شامل مواردی مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشیدنی‌های ورزشی و آب‌میوه‌ها می‌شوند. مصرف نوشیدنی‌های شیرین به مقدار زیاد نه‌تنها اندازه دور کمر را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری دیابت نوع ۲ را بیشتر می‌کند، بلکه اثرات منفی و مخربی برای مغز دارد. 
مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدنی‌های شیرین با افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲، شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را هم بیشتر می‌کنند. به‌علاوه، بالا رفتن سطح قند در خون می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را، حتی در میان افراد غیرمبتلا به بیماری دیابت، افزایش بدهد. شربت فروکتوز با ذرت بالا (HFCS) که در تولید نوشیدنی‌های شیرین به‌کار می‌رود نیز باعث التهاب در مغز و اختلال در یادگیری و حافظه می‌گردد. 


کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده 


کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده شامل غلات شیرین و کاملا فرآوری‌شده مانند آرد سفید می‌شوند. این نوع از کربوهیدرات‌ها اساسا شاخص گلایسمیک (GI) بالایی دارند و درنتیجه سریع‌تر هضم می‌شوند. همین هضم سریع باعث می‌شود که قند خون و سطح انسولین در خون با مصرف این خوراکی‌ها به‌طور ناگهانی افزایش پیدا کند. از طرف دیگر، این خوراکی‌ها بار گلایسمیک (GL) بالایی هم دارند که خصوصا در صورت مصرف به مقدار زیاد، اثراتش را نمایان می‌کند. 
مواد غذایی‌ای که GI و GL بالایی دارند، اساسا عملکرد مغز را مختل می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که این خصلت‌ها می‌توانند به حافظه و هوشیاری آسیب برسانند و خطر ابتلا به زوال عقل را نیز بیشتر کنند. 


مواد غذایی سرشار از چربی‌های ترانس 


چربی‌های ترانس، نوعی از چربی‌های غیراشباع هستند که می‌توانند اثرات منفی و مخربی برای مغز داشته باشند. در حالی که چربی‌های ترانس به‌طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنیات وجود دارند، نگرانی خاصی ایجاد نمی‌کنند. درواقع، چربی‌های ترانس صنعتی که با اصطلاح روغن‌های گیاهی هیدروژنه نیز شناخته می‌شوند، نگرانی اصلی متخصصان هستند. این چربی‌های مصنوعی در تولید مارگارین،‌ غذاهای فوری، کیک‌ها، بیسکویت‌ها و بسیاری از خوراکی‌های دیگر به‌ کار می‌روند. 
چربی‌های ترانس می‌توانند با اختلال در حافظه و افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط باشند، اما شواهد علمی در این زمینه هنوز متناقض هستند. با این‌ حال، حذف کردن چربی‌های ترانس از رژیم غذایی به‌طور کامل و افزایش استفاده از چربی‌های غیراشباع در رژیم غذایی، ‌می‌تواند استراتژی مناسبی برای شما باشد. 


مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده 


مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده اساسا میزان زیادی از قندها، چربی‌ها و نمک را به بدن می‌رسانند. این مواد غذایی شامل چیپس‌ها، شیرینی‌ها، نودل، ذرت بوداده صنعتی، سس‌های صنعتی و غذاهای آماده هستند که معمولا علی‌رغم داشتن کالری زیاد، هیچ ماده مغذی خاصی ندارند. مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده همان خوراکی‌هایی هستند که باعث افزایش وزن می‌شوند و از این طریق به مغز آسیب می‌رسانند. 
مطالعات نشان داده‌اند که مواد غذایی کاملا فرآوری‌شده باعث افزایش چربی اضافی در اطراف ارگان‌های مختلف بدن می‌شوند و از همین طریق در تضعیف بافت مغز نقش ایفا می‌کنند. این مواد غذایی که به میزان زیادی در سبک غذای غربی وجود دارند، التهاب را در مغز افزایش می‌دهند و به قوای حافظه و یادگیری هم صدمه می‌زنند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=13663

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر