از شلنگ دستشویی‌های بین راهی استفاده نکنید!
۰۵ فروردین ۱۳۹۷

از شلنگ دستشویی‌های بین راهی استفاده نکنید!

اگر می‌خواهید از بیمار نشدن خود در صورت استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی مطمئن شوید، می‌توانید از شلنگ‌های دستشویی که روی زمین افتاده‌اند یا حتی آویزان هستند، استفاده نکنید. با عدم استفاده از این شلنگ‌ها، دیگر نیازی به دست زدن به شیرهای احتمالا آلوده آب هم ایجاد نمی‌شود. به جای استفاده از این شلنگ‌ها، می‌توانید یک بطری کوچک آب تمیز با خودتان به دستشویی ببرید و برای شستشو از آن استفاده بکنید.


یکی از دغدغه‌هایی که برای برخی از خانم‌ها در طول سفرهای نوروزی ایجاد می‌شود، دغدغه اجبار به استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی است که برخی از آنها از بهداشت چندان مناسبی هم برخوردار نیستند. گروهی از افراد معتقدند که رفتن به دستشویی‌های بین‌راهی، شانس ابتلا به عفونت‌های واژن را افزایش می‌دهد و گروه دیگری هم می‌گویند که با رفتن به این دستشویی‌ها، دچار مشکلاتی مانند سوزش ادرار یا عفونت‌های قارچی شده‌اند. به‌همین بهانه در این بخش سراغ دکتر طاهره افتخار، متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتیم تا با درست و غلط این باورهای رایج درباره دستشویی‌های بین‌راهی، بیشتر آشنا بشویم. 


به‌عنوان اولین سوال اینکه چرا معمولا ابتلا به عفونت‌های مربوط به دستگاه تناسلی در طول سفر بیشتر می‌شود؟


برخلاف باور بیشتر مردم که فکر می‌کنند استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل افزایش ابتلا به عفونت‌های مربوط به دستگاه تناسلی در خانم‌ها است، اما باید بدانید که خود خانم‌ها، به‌صورت ناخواسته در طول سفر، شرایط ابتلا به این عفونت‌ها را در خودشان فراهم می‌کنند.


چطور؟


از آنجا که ما در طول سفر، مدت زمان زیادی را داخل ماشین می‌نشینیم، امکان عرق کردن و ایجاد رطوبت و گرما در ناحیه تناسلی را به‌ وجود می‌آوریم. از طرف دیگر، برخی از خانم‌ها هم عادت به پوشیدن شلوارهای تنگ و چسبان، دارند. این دو عامل می‌توانند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌های واژن یا عفونت‌های قارچی بکنند. 


چاره رهایی از شر این عفونت‌ها در سفر چیست؟


اینکه اولین عامل زمینه‌ای ایجاد آن را حذف کنید. مثلا به‌جای شلوارهای تنگ و چسبان، شلوارهای نخی و آزاد بپوشید. لباس‌ زیرتان هم حتما نخی باشد. در صورت امکان،‌ هر یکی دو ساعت یکبار هم توقفی داشته باشید و از ماشین پیاده بشوید تا امکان ایجاد تعریق، رطوبت و گرما (که جزو عوامل ابتلا به عفونت‌های قارچی محسوب می‌شوند) در ناحیه تناسلی را تا جایی که می‌توانید، کم بکنید. 


خیلی از افراد در طول سفر، دچار سوزش ادرار هم می‌شوند. آیا می‌توان این مشکل را به استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی نسبت داد یا دلیل دیگری برای ابتلا به آن مطرح است؟


سوزش ادرار هم مانند عفونت‌های تناسلی، بیشتر تحت کنترل خود فرد است تا استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی. مثلا برخی از افراد، در طول سفر آب و مایعات کافی نمی‌نوشند و همین مساله می‌تواند باعث غلیظ شدن ادرار آنها و در مواردی هم احساس سوزش ادرار بشود. با این حساب، توصیه می‌شود که حتما در طول سفر هم مانند روزهای عادی سال، به‌اندازه کافی و حدود ۶ تا ۸ لیوان آب و مایعات بنوشید تا مشکلی از این نظر برایتان ایجاد نشود. ضمن اینکه شما نباید به‌هیچ عنوان در طول سفر، دستشویی خود را نگه دارید و با این کار، باعث تشدید سوزش ادرارتان بشوید. 


پس به نظر شما، دستشویی‌های بین‌راهی، حتی اگر بهداشت مناسبی هم نداشته باشند، نمی‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های مختلفی در ناحیه تناسلی بشوند؟


معمولا این اتفاق نمی‌افتد؛ مگر اینکه آن دستشویی به اندازه غیر قابل تحملی، آلوده باشد. اگر هم که می‌خواهید از بیمار نشدن خود در صورت استفاده از دستشویی‌های بین‌راهی مطمئن شوید، می‌توانید از شلنگ‌های دستشویی که روی زمین افتاده‌اند یا حتی آویزان هستند، استفاده نکنید. با عدم استفاده از این شلنگ‌ها، دیگر نیازی به دست زدن به شیرهای احتمالا آلوده آب هم ایجاد نمی‌شود. به جای استفاده از این شلنگ‌ها، می‌توانید یک بطری کوچک آب تمیز با خودتان به دستشویی ببرید و برای شستشو از آن استفاده بکنید.


آلوده بودن دست‌های خودمان هم می‌تواند عاملی برای ابتلا به مشکلات تناسلی در طول سفر بشود؟


بله. توصیه می‌شود که پیش از رفتن به دستشویی در طول سفر، یا در مواردی که ساعت‌هایی بیرون از منزل بوده‌اید و دستتان آلوده است، ابتدا دست‌های خود را با آب و مواد شوینده مناسبی بشویید و سپس به دستشویی بروید. با این کار، در صورت تماس دستتان با پوست ناحیه تناسلی یا با دستمالی که قرار است خودتان را با آن خشک کنید، دیگر امکان ایجاد بیماری‌های عفونی در ناحیه تناسلی برایتان به‌ وجود نخواهد آمد. به‌طور کلی، اگر خودتان در طول سفر، نظافت و بهداشت فردی را رعایت بکنید، شانس ابتلا به عفونت‌های ادراری، عفونت‌های قارچی یا سوزش ادرار را در تاحد مطلوبی کاهش می‌دهید. نکته دیگر هم این است که اگر در بین راه، امکان شستن دست‌هایتان وجود نداشت، قبل از رفتن به دستشویی می‌توانید یک دستکش یکبار مصرف، دستتان بکنید تا هم از تماس آلودگی‌های دستشویی با دست خود پیشگیری کرده باشید و هم مشکلی از نظر شستشو برایتان پیش نیاید. 


آیا استفاده از دستمال‌های مرطوب به‌جای شستن ناحیه تناسلی با شلنگ‌های آلوده دستشویی‌ها بین‌راهی هم توصیه می‌شود؟


از آنجا که خود رطوبت، تاریکی و گرما می‌توانند شانس ابتلا به عفونت‌های قارچی را بالا ببرند، بنابراین استفاده از دستمال‌های مرطوب و مخصوص پاک کردن ناحیه تناسلی در صورتی توصیه می‌شود که شما بعد از پاک کردن خود، با یک دستمال کاغذی معمولی هم این ناحیه را خشک کنید تا شرایط ابتلا به عفونت‌ها را به‌ وجود نیاورید. 


پس خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از شستن آن در طول سفر هم ضروری است؟


بله. شما با این کار، احتمال ایجاد شرایط مناسب برای رشد قارچ‌ها را در ناحیه تناسلی‌تان کم می‌کنید. به‌همین دلیل هم بهتر است ناحیه تناسلی بچه‌ها (به‌خصوص دختربچه‌ها) را هم بعد از رفتن به دستشویی با یک دستمال خشک و کاملا تمیز و البته دست‌هایی پاکیزه، کاملا خشک کنید. بهتر است که برای پیشگیری از ایجاد تحریک‌های پوستی، از کشیدن دستمال روی ناحیه خودداری کنید و فقط آن را برای جذب آب، روی پوست بدن بگذارید و بردارید.


برخی از افراد، مجبور به استفاده از آب‌های روان برای شستن خود در طول سفر می‌شوند. آیا این کار، مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد؟


معمولا آب‌های روان و شفاف که گل‌آلود نیستند، مشکلی چندانی ندارند و می‌توان برای شستن ناحیه تناسلی در موارد اضطراری از آنها استفاده کرد اما آب‌های راکد، آب‌های گل‌آلود و حتی برخی از آب‌های روان هم می‌توانند در مواردی باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی یا ابتلا به کهیر در ناحیه تناسلی بشوند. به‌همین دلیل هم استفاده از آنها با اما و اگرهای زیادی همراه خواهد بود و نمی‌توان اطمینان کاملی نسبت به این آب‌ها داشت. 


حرف آخر؟


حتما برای سفر، چند دست لباس زیر نخی با خودتان ببرید تا در صورت تعریق ناحیه تناسلی یا آلوده شدن لباس زیرتان، امکان عوض کردن سریع و مداوم آن و پیشگیری از ابتلا به مشکلات مربوط به ناحیه تناسلی برایتان وجود داشته باشد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=13916

افزودن نظر