پاسخ به 12 سوال مهم درباره قاعدگی
۲۴ اسفند ۱۳۹۶

پاسخ به ۱۲ سوال مهم درباره قاعدگی

به نظر شما، آیا پریود شدن به معنای این است که باردار نیستیم؟ نه لزوما. برخی از زنان در اوایل بارداری نیز با خونریزی روبه‌رو می‌شوند. اما اگر خونریزی‌تان مانند همیشه نیست و یا حالت تهوع دارید و احساس خستگی می‌کنید، بهتر است تست بارداری بدهید.


۱. اگر یک ماه پریود نشویم چه؟


اوایل آغاز دوران قاعدگی، کاملا طبیعی است اگر یک ماه پریود نشوید. استرس، ورزش و حتی بیماری می‌توانند یک ماه پریودتان را عقب بی‌اندازند. حتی افزایش و کاهش وزن نیز می‌تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. اما اگر بیش از یک ماه پریودتان عقب افتاد، احتمالا باردار هستید. حتما آزمایش بدهید.


۲. آیا تامپون می‌تواند باعث بروز سندروم شوک سمی شود؟


تامپون‌ها به ندرت باعث عفونت‌های منجر به شوک سمی می‌شوند. اما برای کاهش شانس ابتلا به عفونت، بهتر است هر ۴ ساعت تامپون را تعویض نمایید. همچنین از تامپون‌های باریک‌تر استفاده کنید. اگر ۲ الی ۳ روز پس از آغاز پریود، با علایمی چون، تب و لرز، اسهال، حالت تهوع و جوش روبه‌رو شدید به پزشک مراجعه کنید.


۳. آیا پریود من از نوع شدید است؟


معمولا خونریزی پریود آن‌قدری که به نظر می‌رسد نیست. اکثر زنان، در کل روزهای قاعدگی، حدود ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری خون از دست می‌دهند. اگر روزانه بیش از ۱۰ پد بهداشتی مصرف می‌کنید یا هر یک ساعت یک پد کاملا آغشته می‌شود، حتما با پزشک صحبت کنید.


۴. پریود چند روز باید طول بکشد؟


برای اکثر خانم‌ها پریود بین ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. اما بیش‌تر یا کمتر از این هم جای نگرانی ندارد. پریود برخی افراد ۲ روز و برخی دیگر ۷ روز طول می‌کشد. اما اگر بیش از ۷ روز، خونریزی دارید، نه لکه‌بینی، به پزشک مراجعه کنید.


۵. چرا تامپون‌ها سایزهای مختلفی دارند؟


تامپون‌های مختلف، میزان جذب مختلف دارند. براساس میزان خونریزی‌تان می‌توانید انواع سبک، ضعیف، متوسط و زیاد را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که حتما باید هر ۴ ساعت تامپون را تعویض کنید. بنابراین بهتر است شب‌ها هنگام خواب از پد استفاده کنید تا از بروز عفونت جلوگیری کنید.


۶. آیا ممکن است در روزهای پریود، باردار شویم؟


شما می‌توانید در هر زمانی باردار شوید حتی هنگام خونریزی. اگر نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد از یک روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید.


۷. چگونه از شر درد قاعدگی خلاص شویم؟


می‌توانید از مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تشک برقی در اطراف شکم و کمرتان استفاده کنید.


۸. چرا در دوران قاعدگی احساس سیری می‌کنیم؟


زیرا در این روزها، بدن شما آب بیشتری در بافت‌ها حفظ می‌کند و شما احساس تورم می‌کنید. اگر احساس می‌کنید لباس‌های‌تان برای‌تان تنگ شده‌اند، میزان نمک و کافئین مصرفی‌تان را در این دوران به کمترین حد برسانید تا آب کمتری در بافت‌های‌تان ذخیره شود.


۹. آیا استفاده از تامپون درد دارد؟


نه برای همه. به یاد داشته باشید که واژن قابلیت کشسانی بالایی دارد. اگر احساس درد می‌کنید، به ویژه اگر برای بار اول است، اصرار نکنید. شاید تامپون سایز کوچک‌تر برای شما بهتر باشد.


۱۰. چرا دلمان فست فود می‌خواهد؟


ما نمی‌دانیم که علت این هوس و حتی دیگر علایم پیش از قاعدگی چیست اما به نظر می‌رسد هورمون‌ها نقش اساسی دارند. برخی از زنان میل شدید به بستنی پیدا می‌کنند، برخی شکلات و برخی دیگر به شدت هوس سیب‌زمینی سرخ کرده می‌کنند. اما این‌ها درواقغ میل به شیرینی، شوری و چربی است. بنابراین برای شیرینی، میوه و برای چربی، مغزها و سالمون را جایگزین کنید.


۱۱. چطور می‌تون علایم سندروم پیش از قاعدگی را کنترل کرد؟


شاید دل‌تان می‌خواهد در هفته پیش از پریود ورزش کنید، غذاهای نمکی نخورید و کافئین مصرف کنید. اگر از نظر روحی مساعد هستید، مدیتیشن می‌تواند بسیار کمک کند.


۱۲. آیا پریود به معنای این است که باردار نیستیم؟


نه لزوما . برخی زنان در اوایل بارداری نیز با خونریزی روبه‌رو می‌شوند. اما اگر خونریزی‌تان مانند همیشه نیست و یا حالت تهوع دارید و احساس خستگی می‌کنید، بهتر است تست بارداری بدهید.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=14065

افزودن نظر