چرا گونه‌ها قرمز می‌شوند و چطور می‌توان این حالت را کنترل کرد؟
۲۷ فروردین ۱۳۹۷

چرا گونه‌ها قرمز می‌شوند و چطور می‌توان این حالت را کنترل کرد؟

اگر قرمزی گونه شما را آزار می‌دهد، می‌توانید از فونداسیون‌های برپایه رنگ سبز برای خنثی کردن رنگ قرمزی استفاده کنید. ژل بریمونیدین و کرم اکسی‌متازولین نیز برای درمان روزاسه مناسب هستند. این محصولات تا حدود ۱۲ ساعت دوام دارند،‌ ولی شما باید به‌صورت روزانه از آن‌ها استفاده کنید تا به نتیجه پایدار برسید.


قرمزی گونه‌ها از قرن‌ها پیش به‌عنوان یکی از نشانه‌های سلامت مطلوب و قوای جسمانی شناخته می‌شود. حتی در چند قرن گذشته، داشتن گونه‌های قرمز در بعضی از فرنگ‌ها مانند بریتانیا واقعا یک آرزو بود. 
با این‌حال، اگرچه داشتن گونه‌های قرمز لزوما به معنای داشتن سلامت مطلوب نیست، اما لزومی هم ندارد که نسبت به چنین حالتی نگران شوید. البته گاهی اوقات نیز قرمزی گونه‌ها می‌تواند یکی از نشانه‌های مشکلات نهفته در بدن باشد. در ادامه با جزئیات بیشتری در این باره آشنا خواهید شد. 


قرمزی گونه‌ها چه علت‌هایی دارد؟

 
روزاسه


بیش از ۱۶ میلیون نفر در آمریکا به روزاسه مبتلا هستند،‌ درحالی که بیشتر آنان درباره مبتلا بودن خودشان به این بیماری پوستی هیچ اطلاعی ندارند، چون علائم روزاسه بیشتر به همین قرمزی پوست شباهت دارد. در روزاسه، رگ‌های خونی صورت منبسط می‌شوند و درنتیجه اجازه می‌دهند که خون بیشتری در گونه‌ها به جریان بیفتد. علاوه بر قرمزی، روزاسه با علائم زیر همراه می‌شود: 
- نمایان شدن رگ‌های خونی 
- جوش‌های قرمز و ریز شبیه به آکنه 
- گرم شدن پوست 
- تورم و قرمزی در پلک‌ها 
- پوسته دادن روی بینی 


چه می‌توان کرد؟ 


شما می‌توانید در خانه از شیوه‌های زیر برای کنترل قرمزی ناشی از روزاسه کمک بگیرید: 
- از عوامل محرک مانند حرارت زیاد یا مصرف غذاهای تُند پرهیز کنید. 
- پیش از خارج شدن از خانه، حتما کرم ضدآفتاب دارای SPF ۳۰ یا بالاتر به پوست خودتان بزنید و حتما کلاه روی سر بگذارید تا آفتاب به صورت‌تان برخورد نکند. 
- صورت خودتان را با شوینده‌های ملایم بشویید،‌ از آب ولرم برای این کار کمگ بگیرید و پوست خودتان را با حوله‌های نرم خشک کنید. 
اگر قرمزی همچنان شما را آزار می‌دهد، می‌توانید از فونداسیون‌های برپایه رنگ سبز برای خنثی کردن رنگ قرمزی استفاده کنید. ژل بریمونیدین و کرم اکسی‌متازولین نیز برای درمان روزاسه مناسب هستند. این محصولات تا حدود ۱۲ ساعت دوام دارند،‌ ولی شما باید به‌صورت روزانه از آن‌ها استفاده کنید تا به نتیجه پایدار برسید. 


آکنه 


آکنه از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است که هر فردی حداقل در برهه کوتاهی از زندگی‌اش، خصوصا دوران نوجوانی، با آن مواجه می‌شود. آکنه با انسداد در منافذ پوستی شروع می‌گردد و باعث می‌شود که سلول‌های پوستی مرده،‌ چربی و ترکیبات اضافی زیر منافذ پوستی حبس شوند. 
این فضای مسدود، زمینه خوبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند و درنهایت به تورم منافذ پوستی و شکل‌گیری آکنه‌ها منجر می‌گردد. اگر آکنه‌ها در این حالت به تعداد زیادی برسند، قرمزی می‌تواند تمام گونه‌های شما را بپوشاند. به‌طور کلی،‌ آکنه‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام نیز به‌صورت متفاوتی بروز پیدا می‌کنند. بیشتر شما حتما با آکنه‌های سرسیاه و سرسفید آشنا هستید. 


چه می‌توان کرد؟

 
برای درمان آکنه خفیف، شما می‌توانید با درمان‌های خانگی زیر شروع کنید: 
- صورت خودتان را روزانه با آب گرم و شوینده‌های ملایم تمیز کنید. پوست را مالش ندهید، چون باعث تحریک آن می‌شوید و آکنه‌ها را بدتر می‌کنید. 
- استفاده از محصولات تحریک‌کننده پوست مانند لایه‌بردارها، قابض‌ها و تونرها را کنار بگذارید. 
- به صورت دست نزنید و پوست آن را دستکاری نکنید. کندن آکنه‌ها می‌تواند به اسکارهای پوستی منجر شود. 
- اگر پوست‌تان چرب است، موهای سرتان را هر روز بشویید. 
- تماس با نور خورشید می‌تواند آکنه را تشدید کند. حتما از کرم ضدآفتاب به‌ صورت روزانه استفاده کنید. در ضمن، کرم ضدآفتاب شما نباید چرب باشد و همچنین بهتر است عنوان noncomedogenic روی آن درج شده باشد. 
- از داروهای بدون نسخه ضدآکنه استفاده کنید که حاوی بنزوئیل پراکسید، آلفا هیدروکسی اسیدها یا اسید سالیسیلیک باشند. 
اگر هیچ کدام از شیوه‌های ذکرشده برای شما موثر نبودند، حتما باید نزد پزشک متخصص پوست بروید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=14151

افزودن نظر