اخبار پزشکی - چهارشنبه 97/01/29
۲۹ فروردین ۱۳۹۷

اخبار پزشکی - چهارشنبه ۹۷/۰۱/۲۹


سرفصل خبرها:

 

بدن انسان‌ها دارای میکروب‌های بسیاری است که درواقع چند کیلوگرم از وزن بدن را تشکیل می‌دهند. بسیاری از آن‌ها دلایل خوبی برای زندگی در بدن دارند، مانند کمک به گوارش، بهبودی زخم‌ها و مبارزه با بیماری‌ها. با این‌حال، بیشتر آن‌ها ویروس‌هایی هستند که دانشمندان هنوز علت حضورشان را نمی‌دانند.

وینسنت ون‌گوگ، یکی از هنرمندان افسانه‌ای است که تعدادی از بهترین آثار نقاشی جهان، مانند «شب پُرستاره» به او تعلق دارند. با این‌حال، این نقاش راز‌آلود را با شخصیت غریب،‌ دیریاب و آکنده از نوسانات خلقی هم می‌شناسند. بعضی از متخصصان گمان می‌کنند که مواردی مانند صرع، افسردگی، حملات روان‌پریشی و اختلال دوقطبی باید در زندگی ون‌گوگ مشهوده بوده باشند.

مطالعات نشان می‌دهند زوج‌هایی که وقت بیشتری را با همدیگر می‌گذرانند، رضایت بیشتری از زندگی خودشان دارند. البته وقت‌گذرانی با همسر در صورتی نتیجه مثبت دارد که کیفیت مطلوبی داشته باشد. درواقع، بعضی از زوج‌ها فقط موقع تماشای تلویزیون در کنار هم قرار می‌گیرند، درحالی که چنین اتفاقی اساسا وقت‌گذرانی با همدیگر محسوب نمی‌شود.

اختلالات آلرژیک، از جمله آسم،‌ اگزما، رینیت آلرژیک و رینوسینوزیت، با افزایش خطر ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی همراه هستند. استفاده از آنتی‌هیستامین‌های تجویزی نیز می‌تواند با افزایش وزن بدن همراه شود. دلیل چنین رابطه‌هایی از نظر علمی هنوز مشخص نیستند، اما فعالیت سلول مَست که نقش مهمی در واکنش‌های آلرژیک دارد، می‌تواند در رشد بیشتر سلول‌های چربی موثر باشد.

جدی گرفتن نظارت‌های پیشگیرانه در زمینه سرطان از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر سرطان‌ها در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، اکثرا درمان‌پذیر هستند یا به نتیجه بهتری می‌رسند. بنابراین،‌ افراد باید معاینات منظم پزشکی را طبق برنامه انجام بدهند. اگر هم به چیزی مشکوک شدید، باید مساله را به پزشک بگویید.

ویتامین D در جذب کلسیم به بدن کمک می‌کند و نقش مهمی در عملکرد عصب‌ها، عضله‌ها و سیستم ایمنی بدن ایفا می‌سازد. به‌علاوه، یکی از مطالعات مجله Gut نشان می‌دهد که مطلوب بودن سطح ویتامین D در بدن با کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون مرتبط است. 

فریز کردن مغزهای خام به حفظ چربی‌های طبیعی درون‌شان کمک می‌کند. البته این کار باید با استفاده از ظرف‌های مخصوصی که مانع از رسوخ هوا می‌شوند، انجام بگیرد. در این صورت، مغزهای خام دورن فریزر تا ۸ ماه دوام می‌آورند.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=14171

افزودن نظر