آشنایی با زیر و بم پاک‌کننده‌های صورت و آرایش
۱۲ آبان ۱۳۹۵

آشنایی با زیر و بم پاک‌کننده‌های صورت و آرایش


آرایش کردن روزانه برای خیلی از خانم‌ها به صورت یک کار روتین درآمده است. حالا شاید این آرایش، استفاده از یک کرم ضدآفتاب رنگی باشد یا تنها، کمی رنگ دادن به لب‌ها! آرایش روزانه ما، هر چقدر هم که باشد، کم یا زیاد، باید به محض رسیدن به منزل پاک شود. چرا؟ چون ترکیبات مختلف شیمیایی، گیاهی یا چرب و روغنی موجود در انواع محصولات آرایشی می‌توانند با بستن منافذ پوستی، باعث بروز جوش‌های سرسیاه یا تغییر رنگ و کدر شدن تدریجی پوست شوند. آرایش لب و چشم‌ها هم که اگر پاک نشوند، می‌توانند ما را درگیر انواع التهاب‌های چشمی یا خشکی و التهاب پوست اطراف چشم و لب کنند. برخی از افراد، از انواع صابون‌ها یا پن‌های شستشو برای پاک کردن آرایش خود کمک می‌گیرند و برخی دیگر، استفاده از انواع محصولات پاک‌کننده موجود در بازار را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر هم پا را از این فراتر می‌گذارند و سراغ لایه‌بردارها برای پاک کردن پوست‌شان می‌روند و تمام این افراد هم دوست بدارند بدانند چه روشی برای پاک کردن پوست‌شان مناسب‌تر است. از این رو، در ادامه به بررسی خوب و بد انواع پاک‌کننده‌های آرایشش و صورت می‌پردازیم.

 

پاک‌کننده‌ها بی‌خطرند!

برخی از افراد، به اشتباه گمان می‌کنند که محصولات پاک‌کننده صورت حاوی ترکیبات شیمیایی خطرناکی برای پوست هستند. این در حالی است که به عقیده متخصصان پوست، ترکیبات موجود در این محصولات، بی‌خطر هستند و ممکن است که تنها در مواردی انفرادی برای برخی از افراد، دردسرساز شوند. مثلا اگر فردی مبتلا به حساسیت پوستی شدید یا خشکی چشم مزمن باشد و از محصولات پاک‌کننده صورت استفاده کند، امکان تشدید مشکلات او، آن هم با استفاده از برخی محصولات خاص، وجود خواهد داشت. محصولات بر پایه الکل هم می‌توانند خشکی و التهاب پوست را در افراد دارای پوست‌های خشک و حساس، تشدید کنند.

برخی از محصولات پاک‌کننده صورت هم حاوی روغن بچه هستند و استفاده مداوم آنها توسط افرادی با پوست‌های چرب، باعث بسته شدن منافذ پوستی آنها و ایجاد آکنه یا جوش‌های سرسیاه در صورت‌شان می‌شود.

 

صورت تان را بشویید

برخی از افراد برای راحتی خود هنگام پاک کردن آرایش، تنها به استفاده از محصولات پاک‌کننده صورت اکتفا می‌کنند. این در حالی است که همین محصولات هم حاوی ترکیبات شیمیایی بی‌خطری مانند امولسیفایرها یا سورفکتانت‌ها هستند که پس از استفاده از محصولات پاک‌کننده آرایش، روی پوست ما باقی می‌مانند. باقی ماندن مداوم و طولانی‌مدت این ترکیبات روی پوست، باعث کاهش اکسیژن و آب‌رسانی به پوست می‌شود و در نتیجه، خشکی و التهاب پوست را به همراه می‌آورد. حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پس فایده چنین محصولاتی چیست؟ واقعیت این است که این محصولات برای موارد محدودی که شما آب و شوینده ملایم پوست برای شستن آرایش در دسترس‌تان نیست یا در سفر و محل کار هستید، تولید شده‌اند و برای استفاده روزانه نیستند. حالا اگر فردی می‌خواهد استفاده روزانه از چنین محصولاتی را داشته باشد و آسیب پوستی خاصی هم متوجه او نباشد، می‌تواند پس از پاک کردن آرایش با انواع پاک‌کننده‌ها، صورت خود را با یک آب ولرم ساده هم شستشو دهد تا هیچ ترکیب اضافی‌ای روی پوستش باقی نماند. اگر در سفر هستید یا امکان شستن صورت‌تان با آب وجود ندارد هم می‌توانید به سادگی، دستمال نرمی را آغشته به مقداری آب کنید و آن را روی صورت خود بکشید.

 

لایه‌بردارها هم کاربرد دارند

برخی از پاک‌کننده‌های آرایش یا صورت، حاوی دانه‌های ریز و خشنی هستند که در اصطلاح، به آنها اسکراب می‌گویند. وقتی که ما این دانه‌های ریز را روی پوست‌مان ماساژ می‌دهیم، باعث جدا شدن تدریجی لایه‌های مرده و سطحی پوست یا باز شدن منافذ بسته در اثر استفاده از محصولات آرایشی می‌شویم. به همین دلیل هم معمولا پس از استفاده از اسکراب‌ها یا محصولات لایه‌بردار، احساس شادابی پوست و حس شفاف‌تر شدن آن به ما دست می‌دهد. البته حواس‌تان باشد که اسکراب‌ها یا سایر محصولات لایه‌بردار، نباید بیش از هفته‌ای ۲ تا ۳ مرتبه استفاده شوند وگرنه که خشکی و التهاب پوست را با خود به همراه می‌آورند. اسکراب کردن شدید یا بیش از اندازه پوست مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کند. یعنی هم رطوبت سطحی و مورد نیاز پوست را از بین می‌برد و هم سلامت پوست صورت در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب را به خطر می‌اندازد. اسکراب کردن شدید می‌تواند پوست را بسیار قرمز و جوش‌ها را هم به‌شدت ملتهب کند. در این صورت، امکان بروز لکه‌های پوستی، ایجاد جوش‌های عفونی و عفونت‌های سطحی پوست در کنار درد و سوزش هم برای فرد، به‌وجود خواهد آمد. نکته مهم دیگر اینکه به دلیل نازک و حساس بودن پوست اطراف چشم و لب‌ها، استفاده از محصولات لایه‌بردار در این قسمت‌های صورت توصیه نمی‌شود.

 

آرایش چشم را جدا پاک کنید

زمانی که قصد خرید محصولات پاک‌کننده آرایش یا صورت را داشتید، حواس‌تان باشد که محصول جداگانه‌ای مخصوص پاک کردن آرایش چشم‌های خود را هم خریداری کنید. از آنجایی که بیشتر محصولات آرایشی چشمی مانند انواع ریمل‌ها، مدادها، سایه‌ها یا حتی سرمه‌های سنتی حاوی ترکیباتی مقاوم (مخصوصا انواع ضد آب آنها) هستند، بنابراین باید با شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها مخصوص پاک کردن آرایش چشم که توان حل کردن این ترکیبات را داشته باشند، خریداری کنید. هنگام پاک کردن آرایش چشم‌ها، باید دقت کنید تا تمام محصول آرایشی از اطراف چشم‌تان پاک شود. باقی‌مانده ریمل یا حتی خرده‌های احتمالی مداد و سایه‌ای که اطراف چشم‌ها باقی می‌مانند، می‌توانند باعث بروز عفونت‌های چشمی یا حتی بروز پف زیر چشم شوند.

 

کدام محصول برای کدام پوست؟

اگر قصد خرید محصولات پاک‌کننده آرایش را داشتید و پوست‌تان هم چرب یا مختلط بود، حتما انواع حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پیروکسید را خریداری کنید. اگر پوست‌تان خشک بود هم سراغ محصولات کِرِمی، فومی یا حتی ژل‌های شستشو که پوست را خشک نمی‌کنند و فاقد الکل هستند، بروید. اگر پوست‌تان خشک و حساس است، این محصولات را روی صورت‌تان نکشید و آرایش را مانند ماساژ دادن با کمک پاک‌کننده‌ها از صورت‌تان بزدایید.

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.info/?n=10316


افزودن نظر

در همین زمینه بخوانید...